Oddział Ginekologiczno-Położniczy
Oddział składa się z czterech odcinków:
- patologii ciąży, który liczy 16 łóżek dla ciężarnych
- położniczego z 19 łóżkami dla matek i noworodków w systemie rooming,in, w tym 2 łóżka dla matek z dzieckiem po porodach septycznych i 1 łóżko w sali porodowej septycznej
- ginekologicznego liczącego 19 łóżek z salą histeroskopową
- bloku porodowego z salą operacyjną do cięć cesarskich oraz 1 łóżkowe pokoje do porodów rodzinnych i 2 łóżka na sali przedporodowej
Zakres działalności
Oddział świadczy pełen zakres usług dla pacjentek. Wykonywane są wszystkie rodzaje operacji ginekologicznych, w tym laparoskopowe, histeroskopowe oraz mniejsze zabiegi lecznicze i diagnostyczne. Do wykonywanych operacji ginekologicznych należy zaliczyć: usunięcie macicy i mięśniaków, zabiegi na szyjce macicy, poprawienie statyki narządu rodnego, wyłuszczenie lub usuniecie torbieli, plastyka krocza, operacje na przydatkach. Operowane są również takie schorzenia jak wysiłkowe nietrzymanie moczu z użyciem taśm syntetycznych.
Wymagane dokumenty przy przyjęciu do Szpitala kobiety ciężarnej:
- Karta ciąży,
- Dokument tożsamości,
- Skierowanie do szpitala,
- Wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu,
- Plan porodu - opcjonalnie,
- Wyniki badań:
- grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał)
- morfologia - z ostatnich 6 tygodni
- badanie moczu - z ostatnich 6 tygodni
- antygen HBs-HBs Ag
- WZW B - wykonane w ciąży
- WR - odczyn Wassermanna
- badanie w kierunku kiły
- badanie na obecność paciorkowca grupy B (GBS)
- badanie na nosicielstwo wirusa HIV
- przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C)
- badanie układu krzepnięcia
- wszystkie wyniki badań USG wykonane w obecnej ciąży
Przy oddziale istnieje Szkoła Rodzenia, w której zajęcia prowadzone są przez położne z tegoż oddziału. Szkoła jest płatna:
- program zajęć obejmuje 8 spotkań
- tematyka zajęć pozwala na przygotowanie do porodu ciężarną i osobę towarzyszącą
- omawiane są najważniejsze zagadnienia z zakresu tematyki przebiegu porodu, połogu, stany przejściowe noworodka, pielęgnacja noworodka, a także świadome planowanie rodziny.
Oddział oferuje możliwość odbycia porodu rodzinnego w towarzystwie osoby bliskiej. Zalecane jest ukończenie „Szkoły rodzenia". Wszystkie pacjentki rodzące mogą korzystać w trakcie porodu ze sprzętu, w jaki wyposażona jest sala porodowa: z wanny z hydromasażem, prysznica, worków „sako", piłek rehabilitacyjnych, stołków do porodu, materacy.
Szpital oferuje różne metody łagodzenia bólu.
Farmakologiczne metody łagodzenia bólu:
- Analgezja wziewna - znieczulenie wziewne - medycznym podtlenkiem azotu. Jest to bezpieczna metoda walki ze stresem i bólem. Pomaga osiągnąć komfort psychiczny.
- Znieczulenie zewnątrzoponowe - forma znieczulenia regionalnego z grupy blokad centralnych, w której leki wywołujące przerwanie przewodnictwa nerwowego podaje się do przestrzeni zewnątrzoponowej kanału kręgowego.
Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu:- Kąpiel relaksacyjna - w sali porodowej znajduje się łazienka wyposażona w prysznic z dyszami natryskowymi, zapewniającymi delikatny i relaksujący masaż.
- Ćwiczenia na piłce i wygodne materace do relaksacji i odpoczynku.
W skład Oddziału wchodzi również Poradnia ginekologiczno - położnicza, w której przyjmowane są wszystkie zgłaszające się pacjentki. Wszystkich zainteresowanych wyborem Oddziału zapraszamy do zwiedzania go osobiście lub zasięgnięcia informacji telefonicznej.
Pilotażowy program "Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym - Dieta Mamy"
Pacjentka objęta programem pilotażowym ma zapewnione:
- 5 posiłków dziennie (kaloryczność potraw różni się w zależności od trymestru ciąży oraz okresu laktacyjnego)
- nadzór dietetyka nad jadłospisem
- edukację żywieniową oraz porady poza szpitalem
- konsultacje dietetyczne (przeprowadzenie wywiadu żywieniowego)
Podczas hospitalizacji, pacjentka może spotkać się z dietetykami szpitalnymi, którzy pełnią dyżur zgodnie z poniższym harmonogramem:
dzień
| godzina od
| godzina do
|
poniedziałek
| 9:30
| 11:00
|
wtorek
| 9:00
| 11:30
|
środa
| 9:00
| 11:00
|
czwartek
| 9:30
| 10:30
|
Zamiar skorzystania z konsultacji dietetycznej można zgłosić pielęgniarce/położnej oddziału. Dodatkowo przez 2 miesiące po wyjściu ze szpitala, pacjentka może się skontaktować z dietetykami drogą mailową pod następującymi adresami:
W celu uzyskania rzetelnej wiedzy dietetycznej polecamy również stronę internetową:
www.poradnia.ncez.pl Informujemy również, że wszelkie uwagi związane z kwestią żywienia można zgłosić bezpośrednio dietetykowi szpitalnemu lub poprzez uzupełnienie anonimowej ankiety.