• Rejestracja do poradni
    +44 63 58 555
  • BIP
  • Szybka terapia onkologiczna
  • Szybka terapia onkologiczna
Aktualność Dieta mamy 50+

Dieta mamy 50+

Zbliżający się 26 maj to doskonała okazja, aby oprócz kwiatów i innych upominków pomyśleć, jak zadbać o zdrowie naszych mam.

Dlaczego warto o tym mówić?

Nasze mamy 50+ wkraczając w okres menopauzy powinny uważniej skoncentrować się na swoim samopoczuciu i zdrowiu. Jeśli nie one same to my powinniśmy zwrócić ich uwagę na systematyczne wykonywanie badań przesiewowych. Należy również wspomnieć o ogromnym znaczeniu zdrowego odżywiania i zwiększeniu aktywności fizycznej.

W tym okresie kobiety często borykają się z odkładaniem dodatkowych kilogramów. Zmiany hormonalne, które zachodzą w tym okresie są w wielu przypadkach przyczyną zwiększonej masy ciała. Warto wspomnieć, że okres ten sprzyja zwiększonemu ryzyku rozwoju osteoporozy, chorób metabolicznych,  chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworów. Stąd ten nacisk na wykonywanie badań przesiewowych, zdrowe odżywianie i zwiększenie aktywności fizycznej.

Charakterystyczną cechą otyłości w okresie menopauzy jest gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Szacuje się, że około 70% kobiet w okresie okołomenopauzalnym ma nadwagę. Podstawowa przemiana materii ulega obniżeniu, a co za tym idzie zmniejsza się wydolność fizyczna. Osłabienie i pogorszone samopoczucie sprzyjają podjadaniu.

Co należy wtedy zrobić?

Każda kobieta musi być świadoma o konieczności wprowadzenia trwałych zmian w swoim stylu życia. Oto kilka zasad, o których należy pamiętać:

  1. Regularna aktywność fizyczna po 50-tce to podstawa. Warto zacząć od zwykłego spaceru. Codzienne ćwiczenia wzmocnią nasze mięśnie, zwiększy się masa mięśniowa, a co za tym idzie podniesie się poziom podstawowej przemiany materii.
  2. Wprowadzenie większej ilości surowych warzyw i owoców do swojego codziennego jadłospisu. To te produkty powinny zajmować znaczną część naszego talerza. Należy pamiętać, że spożywamy więcej warzyw niż owoców. 
  3. Warto ograniczyć spożycie czerwonego mięsa do 500g tygodniowo. W zamian za to rekomenduje się zwiększenie spożycia drobiu, ryb oraz białka roślinnego, którego źródłem są warzywa strączkowe.
  4. Eliminujemy lub znacząco ograniczamy jedzenie żywności wysokoprzetworznej. Jest ona źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych (zwiększają ryzyko chorób układu krążenia) oraz cukru. Zamiast batonika, krakersów czy ciasta należy sięgnąć po ulubiony owoc. 
  5. Ograniczamy sól w diecie. Nadmiar sodu w diecie to ryzyko powstawania nadciśnienia. Warto wprowadzić do swojej kuchni świeże lub suszone zioła.

Grupy produktów, które powinny być uwzględnione w codziennym jadłospisie:

  1. Fitoestrogeny. Są to związki, których budowa chemiczna przypomina estrogeny. Niektóre badania naukowe sugerują, że fitoestrogeny pomagają złagodzić objawy menopauzy tj. nadmierne pocenie, czy uczucie uderzenia gorąca. Źródłem fitoestrogenów są m.in: soja, siemię lniane, pestki słonecznika, soczewica, czerwona i biała fasola, sezam oraz jabłka, gruszki, wiśnie, grejpfruty , granat.
  2. Kwasy omega 3 mają zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i układu krążenia. Dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3 to 250mg. Wystarczy, że w ciągu tygodnia zjesz 2 porcje tłustych ryb (łosoś, pstrąg, makrela, śledź), a pokryjesz to zapotrzebowanie. Inne produkty bogate w kwasy omega-3 to: orzechy włoskie, siemię lniane czy olej rzepakowy. 
  3. Produkty bogate w wapń. W okresie menopauzy dochodzi do utraty masy kostnej. Organizm należy wzmocnić wapniem, który zapewni ochronę kościom. Można go odnaleźć w następujących produktach: mleko i jego przetwory, fermentowane napoje mleczne (kefir, jogurty, kwaśne mleko). Osoby, które mają nietolerancję laktozy zaleca się wybór napojów roślinnych, które są wzbogacane w wapń. 
  4. Nasiona roślin strączkowych. Częściowe zastąpienie białka zwierzęcego roślinnym to dobry krok w stronę profilaktyki chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 i otyłości. Są dobrym źródłem błonnika, dzięki czemu zapewnią dłuższe uczucie sytości po posiłku oraz wspierają pracę naszych jelit. Regularne spożycie strączków to obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego we krwi i frakcji LDL.